Makaleler

Endometriozis’te Tamamlayıcı Tıp

Endometriozis’te Tamamlayıcı Tıp

Endometriozis’te günümüzde maalesef tam anlamıyla bir tedavi seçeneği bulunabilmiş değildir ve tüm dünyada buna yönelik yapılan çalışmalara büyük bütçeler ayrılmaktadır.

Medikal ve cerrahi tedavinin öncelikle esas alındığı hastalarımızda bu tedavi seçeneklerine ek olarak bazı tamamlayıcı tıp uygulamaları uygulanabilmekte ve özellikle ağrı tedavisinde başarılı olunmaktadır. Böylelikle hastalarımıza özel gerekli olan pek çok tamamlayıcı tıp uygulamasının sentezi ile yaşam kalitesi üst seviyelere çıkarılabilmektedir.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istediğimiz konu bu bahsettiğimiz tedavi yöntemlerinin alternatif değil mevcut tedavilerle birlikte kullanılan tamamlayıcı tedaviler olduğu ve hastalarımıza büyük katkılar sağladığıdır.

Hangi tamamlayıcı tıp uygulamalarını hastalarımızda kullanmaktayız?

  1. Nöralterapi
  2. Manuelterapi (Osteopati)
  3. Ozon tedavisi
  4. Akupunktur
  5. Diyet Tablosunun Düzenlenmesi
  6. Fitoterapi
  7. Homeopati

Nöralterapi nedir ve nasıl bir etki yaratmaktadır?

Nöralterapi bir regülasyon tedavisidir. Vücudumuz bir bütün olarak ele alınıp özellikle ağrı konusunda gerekli sinir uyarıları yapılıp, ağrıya sebep olan fonksiyon bozuklukları düzeltilerek tüm vücutta iyilik hali sağlanabilmektedir. Hastalığın evresine ve tutulan bölgeye göre 3 ila 10 arasında değişen seanslarda ilgili alanlara enjeksiyonlar yapılmakta, iğne fobisi olan hastalarımıza aynı uyarılar lazer yolu ile verilebilmektedir. Enjeksiyonlara ek olarak serum tedavisi de eş zamanlı olarak uygulanabilmekte, böylelikle vücudun ihtiyacı olan çeşitli mineral ve vitaminler sağlanarak çok daha hızlı eş zamanlı bir detoksifikasyon süreci sağlanabilmektedir. Yapılan enjeksiyonlar özellikle kronik pelvik ağrısı olan, idrar ve dışkılama sırasında ağrı hisseden, tüm vücut kaslarında yaygın ağrısı olan ( fibromiyalji) , adet dönemlerinde eş zamanlı olarak baş ağrısı problemi olan hastalarımızda oldukça etkili olmakta, ağrı şikyetleri tedavi sonunda hastalığının evresine göre ya tamamen ortadan kalkmakta yada oldukça düşük seviyelere inmektedir.

Manuelterapi ne amaçla uygulanmaktadır?

Manuel terapi özellikle iskelet ve kas sistemimize uygulanan bir tedavi şeklidir. Uygun Manipülasyon ve yönlendirmelerle eklem-kas-iskelet sistemimizde oluşan disfonksiyonlar çözülmekte böylece ağrı nedenleri ortadan kaldırılmaktadır.

Bazı hastalarımızda ağrının asıl nedeni kas-iskelet sistemi problemleri olurken bazılarında ise ağrıya sekonder olarak zaman içinde duruş bozuklukları ve eklem-kas grubu disfonksiyonlarına bağlı olarak ağrı oluşabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve doğum pratiğinde özellikle sakroiliak eklem disfonksiyonu, lomber vertebra problemleri, priformis sendromu ve kalça bölgesi kas gruplarının spazmları sıklıkla endometriozis hastalarımıza eşlik ettiği görülmektedir.

Manuel terapi yapma ehliyeti olan biz hekimler yada fizyoterapist arkadaşlarımızla kombine tedavilerle 2-3 seansta bu sorunları ortadan kaldırmakta ve hasta memnuniyeti sağlamaktayız.

Özellikle kalça bölgesinde oluşabilen bu sorunlar çeşitli sinir sıkışmalarına neden olarak hastalarımızda ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Hastanın mutlaka bu açıdandı değerlendirilmesi gerekir.

Ozon Tedavisinin Kullanımı;

Gökyüzünün mavi renginin kaynağı olan bu element oksijenin yüksek enerjili halidir. Ozon elementini tıpta pek çok alanda kullanabilmekteyiz. Özellikle kas iskelet sistemi hastalıkları ve yara iyileşme ile dermokozmetik başlıca kullanım alanlarıdır.

Bizim pratiğimizde ise özellikle anti-enflamatuar etkisi ve detox etkisinde tüm vücutta sistemik olarak kullanılmakta özellikle kronik ağrıda olumlu cevaplar alınabilmektedir.Dezenfektan etkisi ile bakterilere, virüs ve mantarlara karşı olan etkisi, yetersiz oksijenlenmeyi iyileştirmesi, enerji metabolizmasını arttırması, immun modülatöretkisiyle yararlı olmaktadır.

Ozon u tek başına kullanmak yerine özellikle diğer tedavilerimizle birlikte kullanmayı tercih etmekteyiz.

Akupunktur;

Çin tıbbının tedavide kullandığı başlıca alan olan akupunktur da yine benzer şekillerde hastalarımızda özellikle nöralterapi ve manuelterapi ile kombinleyerek sıklıkla kullanmaktayız.

Kulak ve vücut akupunktur noktalarına akupunktur iğneleri hastaların ihtiyaç durumuna göre uygun meridyen alanlarına takılmaktadır ve tedavi bitiminde seans sonunda çıkarılmaktadır.

Özellikle hormonal disfonksiyon ve enerji seviyesini yükseltmek ve kalça bölgesine yönelik olabilecek gerekli noktalara uygulama yapılmaktadır. Yine benzer şekilde iğne korkusu olan hastalarımıza ilgili noktalara aynı işlemi lazer ile yapabilmekteyiz.

Diyet tedavisi:

Aslında her hastamıza hastalığı her ne olursa olsun kişiye özel diyet listesi planlanması gerekmektedir. Çünkü çoğu zaman farkında olmadan tükettiğimiz besinler vücudumuzda neden olduğu değişikliklere bağlı olarak şikyetlerimizi arttırmaktadır.

Endometriozis hastalarımızda diyet tedavisini oluştururken özellikle iki bölüme önem veriyoruz

  1. Ağrıyı arttırmayacak ağrı kesici etkisi olan besinleri listemize alırken
  2. Vücudumuzda enflamasyon sürecini ( iltihabi durumu) arttırmayacak tam tersine azaltıcı etki gösteren besin gruplarını seçiyoruz.
  3. Hastalarımızda alkali diyeti esas alıyoruz. Çünkü alkali diyetten uzaklaştığımızda vücutta oluşturduğu pek çok olumsuz etkinin yanında mitokondrialdisfonksiyona neden olarak pek çok hastalığın oluşum sürecini başlattığını artık bilimsel veriler ışığında net olarak biliyoruz.

Öncelikle her hastamızın su tüketimini mutlak suretle arttırırken, eş zamanlı olarak vücutta ağrı mekanizmalarını tetikleyen toksin ve artıkları temizlemek için uygun şelasyon temizlik sürecini başlatıyoruz. Burada önemli olan öncelikle dokularda birikmiş olan toksinleri ortaya çıkarıp ardından uzaklaşmasını sağlamak olmaktadır. Bu nedenle diğer tedavilerle kombine olarak başlanması tedavilerin etkinliğini arttırırken, hastalarımızın cevap süresini hızlandırmaktadır.

Sigara kullanımı varsa mutlaka bırakılması istenmektedir, çünkü hem toksin yükü oluşturmakta hem de enflamatuar mekanizmaları tetiklemektedir.

Benzer şekilde barsak florasını düzenleyici probiyotik gıda tüketimlerini ön plana alırken, özellikle vücutta alerjik ve enflamatuar süreçleri tetikleyen tahıl tüketimini( özellikle bazı tahıllar) içerdikleri fitik asidin endometriozis semptomlarını ağırlaştırması ve şişkinlik şikayetini arttırması nedeni ile azaltılmasını istemekteyiz.Yada uygun yöntemlerle uzaklaştırılması sağlanarak tüketilmeleri önerilmektedir.

Uygun diyet tedavisi özellikle hastalarımızda görülen fibromiyalji dediğimiz tüm vücutta yaygın olarak görülen ağrı problemlerinin kısa sürede çözülmesinde etkili olmaktadır.

Homeopati;

Bu konuda eğitim almış kişilerce uygun içerikli birleşikler hastaların kullanımına sunulmakta ve hastalarımızın iyileşme sürecini kısaltmak amaçlanmaktadır.

Fitoterapi;

Aktar tıbbı olmaktan öte özellikle bu konuda eğitim almış kişilerce gerekli destekler gerekli dozlarda sağlanarakhastalarımızın kullanımı önerilmektedir.

Özellikle ağrı kesici etki ve detox etkisi olan bitkiler seçilmektedir.

Unutulmamalıdır ki esas olan modern tıp tedavisidir ancak bunun tamamlayıcı tıp alanları ile birlikte kullanımı pek çok konuda kısa sürede çözüm sağlamakta ve hasta memnuniyetini üst noktalara taşımaktadır.