Makaleler

Nöralterapi Nedir Kadın Doğumda Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Nöralterapi Nedir Kadın Doğumda Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Tüm vücudumuzda 500.000 km lik bir sinir ağı bulunmaktadır. Bu sinir ağı tüm vücutta organlar ve sistemler arası iletimi sağlamaktadır. Dokular arası bu iletimde bir sorun oluştuğunda yada hasarlı dokudan çıkan sinyaller diğer organlarda bozulmalara yol açtığında hastalıklar meydana gelmektedir. Bu bozulmaları yerinde tedavi etmek için nöralterapi çoğu zaman doğru tedavi şeklidir.

Uygulanan lokal anestezik madde sayesinde hasta hücrenin düşmüş olan dinlenme potansiyeli enjeksiyonlarla düzeltilmekte ve hücre bazında iyileşme sağlanmaktadır.

Nöralterapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan vejetatif (otonom) sinir sisteminin uyarılmasını ve regülasyonunu sağlar. Nöralterapide özellikli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta 3 tane dolaşım düzenlenler; Kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinirsel ileti. Bir dokunun kan dolaşımı yani perfüzyonu artınca o doku beslenir; lenf dolaşım artınca doku metabolitlerinden arındırılır yani temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalışır. Dolasıyla, beslenen temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyileştirme kapasitesi artar.

Anatomik bir eksiklik, genetik bir bozukluk tablosu nöralterapi endikasyonlarını oluşturmaz.

Almanyada 1940 yılında bulunan ve Avrupada yaygın bir şekilde hekim uygulamasında olan bu tedavi yöntemi (Nöralterapi) bir tedavi yöntemi olmakla beraber aynı zamanda bir koruyucu hekimlik yöntemidir. Çünkü kanserden basit bir ağrıya, grip gibi viral bir hastalıktan alerjiye kadar tüm hastalıkların temel patolojisi aynıdır. Hasta olan tüm doku ya da bedenlerde perfüzyon, lenfatik drenaj ve innervasyon bozuktur. Nöralterapi bu sistemlerin regülasyonu ile hem hastalıklarla mücadelede hem de sağlıklı halin korunmasında (koruyucu hekimlikte) çok etkin kullanılan bir yöntemdir.

Kadın Doğum pratiğinde ise nöralterapi başta ağrı tedavisi olmak üzere pek çok konuda farklı düzenleyici etkileri sayesinde kullanılabilmektedir.

Özellikle kronik pelvik ağrı, adet sancısı ( dismenore), adet düzensizliği, kronik vajinal enfeksiyonlar, ameliyat sonrası ağrılar ve kesi yeri tedavisi, menstrüel migren ( adet dönemlerinde görülen migren ağrısı) gibi pek çok şikâyette aktif olarak kullanmaktayım ve hastalarımın memnuniyetini görmekteyim.

Kendi hastalarımda etkinliğini gösteren ulusal ve uluslararası makalelerim mevcuttur.